Võrkaed või paneelaed? Mõlema head ja vead

Oma kinnisvarale või hoovile privaatsust ja lisakindlust otsides on õige aia valimine üks tähtsamaid asju.

Kaks populaarset varianti, mida sageli hoove ja teisi territooriume ümbritsemas näeme, on võrkaed ja ja paneelaed.

Mõlemal aiatüübil on omad eelised ja puudused ning otsuse langetamine pole ei majaomanike ega ettevõtete jaoks mõnikord lihtsate killast.

 

 

Et teemasse selgust tuua, võrdleme kaht taratüüpi, toome välja plussid ja miinused ning katsume anda vastuse küsimusele, mis siis ikkagi on õige valik?

 

Silmailus võtab juhtpositsiooni paneelaed

AB Polari juhataja Karl Auntocki sõnul pöördutakse tema poole aia valimise küsimuses tihti.

Siinkohal soovitab ta alustada kõige elementaarsemast ja lihtsamast: “Asi, mida ükskõik millise aia puhul esimesena märkame, on ju alati välimus. Paneelaiad võtavad siinkohal juhtpositsiooni, sest nende korrektne ja kaasaegne disain mõjub võrreldes võrkaedadega värskelt ja elegantselt.”

Paneelaed sobib ideaalselt moodsate kodude ja äripindade ümbrusse, pakkudes tänapäevast stiili ja tasakaalukust.

Paneelaedu on erinevates stiilides, värvides ja mustrites, mis annab võimaluse neid hõlpsasti oma eelistuste põhjal kohandada.

Võrkaiad seevastu on välimuselt askeetlikumad ning nende traditsiooniline võrkmuster ei pruugi alati üldist stiili täiendada. Siiski on tegu vastupidava ja usaldusväärse aiaga, mis aga visuaalses mõttes jääb paneelaiale alla.

 

Kuidas on tugevuse ja vastupidavusega?

Tugevuse ja vastupidavuse mõttes on võrkaedadel küllaltki hea maine.

Ei ole neid ju ilmaasjata kasutatud juba aastakümneid. Tsingitud materjalist võrkaiad peavad ilmastikule hästi vastu ning ei vaja ka suuremat hooldust.

Võrkaia miinuseks aga on venimine, mille võivad esile kutsuda näiteks rasked lumeolud. Kui aias on suur koer, ei pruugi võrkaed samuti olla parim variant. Et aed püsiks, tuleb aeg-ajalt seda kontrollida ning vajadusel pingutada.

Ka paneelaed kerkib esile just samade näitajatega: tugevus, vastupidavus ja pikaealisus.

Võrkpaneelaedade materjal on samuti tsingitud teras, mis on lisaks ka pulbervärvitud.

Mõlemad aiad on vastupidavad välistele mõjutustele, neist on keeruline üle ronida ning sisuliselt on tegu hooldusvabade piiretega. Sissepressitud V-kujulised tugevdused lisavad paneelaiale veelgi vastupanuvõimet. “Napp võit siiski paneelaia kasuks,” sõnab Auntock.

 

Paneelaed neile, kes otsivad privaatsust ja turvalisust

Kui privaatsus ja turvalisus on peamisteks prioriteetideks, tasub vaadata paneelaia poole. Tänu oma tugevale ehitusele ja kõrgusele pakub paneelaed tavalisest võrkaiast pisut rohkem eeliseid.

Keevispaneelaiast on võimalik luua kõrge ja tugev barjäär, mis ei lase aeda ekslema kõrvalisi isikuid, loomi ja teisi soovimatuid tegelasi. Just seetõttu on paneelaiad väga populaarsed ettevõtete territooriumitel, spordirajatistel ja parkimisplatsidel.

Kui soovite hoida aiast eemal uudishimulikud pilgud, tasub seda täiendada haljastusega.

 

Aiavõrk soodsama hinnaga

Mis puutub kuludesse, on selge eelis neil, kes otsustavad võrkaia kasuks.

Aiavõrgu valimine tuleb pea alati soodsam ning kui eesmärk on aed ehitada kokkuhoidlikult, tuleb võitjaks valida võrkmaterjal.

“Kitsama eelarve jaoks on võrkaed kindlasti etem lahendus,” tunnistab Karl Auntock. Võrktara kasuks räägib nii soetuskulu kui ka paigaldusele kuluv aeg. Lihtne paigaldusprotsess on oluline näiteks siis, kui aiaehitus usaldatakse proffide kätte. Kiiremini kerkiv aed tähendab loomulikult ka madalamaid tööjõukulusid.

Keerulisema disaini ja materjalidega võrkpaneelaiad on tavaliselt ka kallima hinnasildiga.

Kuigi paneelaia esteetiline väärtus ja silmailu on kõrgemad, tuleks enne ostu ikkagi kindlaks teha, kas aed on ka eelarvega kooskõlas.

 

Paneelaeda iseloomustab mitmekülgsus ja kasutusvõimaluste rohkus

Paneelaia suurimat plussi ei ole vaja kaugelt otsida, selle reedab juba aiatüübi nimi. Jah, väga suur eelis on just see, et aed pannakse kokku paneelidest. See aga tähendab, et tõuseb tara mitmekülgsus ja laienevad kasutusvõimalused.

Paneel sobib hästi mägisele või muudmoodi keerukale pinnasele, kus kohandamine on oluline. Värvide valik annab võimaluse panna aed sobituma arhitektuuri ja maastiku eripäradega.

Viga saanud paneeli on võimalik kerge vaevaga vahetada.

Võrkaed sellist paindlikkust ei paku ning sobib olemuselt pigem tasasele pinnasele.

Võrk seab piirid ka aia mõõtudele, samas kui paneelaedu on võimalik ehitada ka kõrgemaks.

 

Milline otsus langetada?

Karl Auntocki sõnul pole ühest vastust sellele küsimusele kerge anda. Paneelaed pakub selgelt rohkem võimalusi, ent tähendab ka suuremaid kulutusi. Võrkaed paistab silma aga lihtsusega, millest väga tihti aga piisabki. Hoolduse mõttes ei nõua kumbki liialt tähelepanu.

Õige valik peaks lähtuma konkreetsetest vajadustest ja eelistustest.

 

Võrkaed tasuks valida kui:

  • eelarve on kitsas;
  • prioriteet on vastupidavus ja lihtsus;
  • välimus on pigem teisejärguline.

 

Võrkpaneel tasuks valida kui:

  • välimus ja kohandatavus on olulised;
  • turvalisus on esmatähtis;
  • eelarve lubab kulutada rohkem.

 

Kokkuvõtteks võib öelda, et õige otsuse tegemiseks tuleb hinnata oma võimalusi, aiale kehtestatud nõudeid ja vajadusel konsulteerida professionaalidega.

AB Polari meeskond aitab aiavalikul alati!